Bizuteria

Biżuteria... Czym jest? Dla kogo? Po co? Otóż...

Biżuteria oznacza tyle co klejnot; nazwa pochodzi od francuskiego słowa bijouterie. Jest to naczęściej coś niewielkiego, coś co ma za zadanie swoim wyglądem przede wszystkim zdobić osobę, ubranie, galanterię, dopiero później może swą budową być jednocześnie elementem technicznym, przykładowo spinającym, podtrzymującym itp. Na bizuterię składa się moc elementów o różnym przeznaczeniu i charakterze; od kolczyków po spinki do mankietów, przez wisiory czy breloki, aż do... Jest tego na prawdę wiele, nie sposób wszystkiego wymienić!

Wszystkie elementy bizuterii służą przede wszystkim do ozdoby, zatem posiadają charakter artystyczny, więc są uważane za dzieła sztuki

Z czego jest zrobiona biżuteria? Jakich materiałów używa się do jej produkcji? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - ponieważ niemal każdy materiał w rękach danego artysty zyskuje na wartości a odpowiednio przerobiony stworzy dzieło sztuki. Czy będzie to metal szlachetny czy zwyczajna stal, drut miedziany czy aluminiowy, drewno, papier, tkanina, kamień czy roślina - zależy od twórcy.

Uczestnicząc w naszych warsztatach będą mieli Państwo okazję stworzenia niepowtarzalnej biżuterii z różnych materiałów, o różnym charakterze, obejmującej różne jej elementy.

Najmniejszą trudnością cechują się warsztaty tworzenia bizuterii filcu, nieco trudniejsze są warsztaty filcowania wełny.

Średnim stopniem trudności odznaczają się warsztaty tworzenia bizuterii nieszlachetnej, przy użyciu metalowych elementów (często posrebrzanach), szklanych i akrylowych koralików, drewnianych elementów. 

Najtrudniejsze są warsztaty tworzenia biżuterii floralnej - tutaj oprócz zdolności manualnych potrzebna jest jeszcze wiedza o roślinach, które są używane by tworzyć cudowne, efemeryczne "klejnoty" - jednak proszę się nie martwić - tą wiedzę mają Państwo okazję posiąść na naszych warsztatach florystycznych prowadzonych przez doświadczoną florystkę, na co dzień uczącą florystyki w jednej z podłódzkich szkół policealnych.